חדשות

יום הניקיון הבינלאומי יערך ביום חמישי 22 בספטמבר 2016

ביום חמישי, 22.9 תקיים קק"ל, זו השנה ה-16, את יום הניקיון הבינלאומי, ,clean up the world כפרויקט הסביבתי הגדול ביותר שנערך בישראל, שהפך לפרויקט הסביבתי הוותיק והגדול ביותר שנערך בישראל, בשיתוף המרכז לשלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות בכל רחבי הארץ. הטקס המרכזי יתקיים בעפולה, בשעה 11:00 בבוקר, בהשתתפות יו"ר קק"ל וראש עיריית עפולה ואלפי תלמידים, ארגונים קהילתיים ותושבים.

מעבר לפעילות ההסברה השוטפת לאורך השנה ולהתמודדות התקיפה מול גורמים הפוגעים בסביבה, מטרותיו העיקריות של יום הניקיון הינן לרתום את הציבור לפעילות משותפת של שמירה על הסביבה, לחזק את הקשר בין האדם לטבע, ולעודד לקיחת אחריות אישית על הניקיון. קק"ל מאמינה כי הדרך לשנות את הרגלי הניקיון של הציבור הישראלי היא באמצעות הנעת בני הנוער והצעירים להגעה לשטח ולהשתתפות אישית במבצעי ניקיון.

בסקר שערכה קק"ל יחד עם מכון הסקרים גיאוקרטגורפיה עולה שהציבור בישראל נוהג לבקר ולטייל בפארקים וביערות ולרוב מקפיד גם על איסוף האשפה סביבו.

מהסקר עולה כי 86% מהמבוגרים ו-88% מבני הנוער ביקרו השנה בפארקים וביערות. רוב המבקרים נוהגים לאסוף את האשפה ולזרוק אותם בפחים באתרים עצמם (68% בקרב מבוגרים ו-76% בקרב בני הנוער) או לקחת עמם את האשפה לפחים מחוץ לאתרים (13% בקרב מבוגרים, 7% בקרב בני נוער).

עוד עולה מהסקר כי רק כמחצית מהנשאלים (50% בקרב מבוגרים -49% מבני הנוער) חוששים מפגיעה בבעלי חיים באתרים אם האשפה לא תפונה. אחוז גבוה מהנשאלים חושש גם מתופעות לוואי של זוהמה, לכלוך והעדר אסתטיקה כהשפעה שלילית לאי איסוף האשפה (46% מהמבוגרים ו-37% מבני הנוער)

עם זאת, קיימת ירידה בקרב עמדות בני הנוער בנוגע לחשיבות ניקיון אתרי הטבע ביחס למבוגרים. כך, בעוד ש-91% מהמבוגרים טענו כי מאד חשוב לשמור על הניקיון, רק 68% מהצעירים עשו כן. יתרת המבוגרים חשבו כי הדבר "די חשוב" (9%) לעומת 31% מבני הנוער. 4% מבני הנוער השיבו "לא כל כך חשוב" (2%) או "לא יודע (2%).

רקע על יום הניקיון הבינלאומי
ארגון "מנקים את העולם", "Clean Up The World", שנוסד בשנת 1993 באוסטרליה, פועל בחסות התוכנית הסביבתית של האו"ם, UNEP וכיום הוא הארגון הגדול בעולם בתחום שימור הסביבה. בפעילויות יום הניקיון הבינלאומי משתתפים 40 מיליון איש מ-120 מדינות ברחבי העולם. קרן קימת לישראל חברה לארגון בשנת 2001 ומאז מובילה את יום הניקיון הבינלאומי בישראל, שהפך עם השנים לאירוע הסביבתי הוותיק והגדול בותר בהיקפו, בתחום זה, בו משתתפים מאות אלפים הנרתמים למבצעי הניקיון בכל רחבי הארץ, בשטחים הפתוחים ובתוך הערים.

פרטים והרשמה למבצעי הניקיון במוקד המידע של קק"ל, "קו ליער":

1-800-350-550. www.kkl.org.il

Related posts

צפי עומסים וחסימות צירים בעקבות אירוע "דרום אדום" ומסע אופניים

מנהל

התחזית ירידה בטמפרטורות וגשמים קלים ברחבי הארץ

מנהל

בקרוב: פרסומות בווטסאפ

מנהל

Leave a Comment