צרכנות

זהירות: תופעת אופטומטריסטים מתחזים

צילום: יח"צ

בריאות העין חשובה ביותר, אולם האם כאשר אתם מגיעים לבצע בדיקת ראייה בחנות פרטית או ברשת אופטיקה אתם יכולים לסמוך על התוצאות? מבדיקה שנערכה בחדשות 2 עולה כי לא תמיד עורכים את הבדיקות אנשים מוסמכים, אלא כאלה המציגים עצמם כאופטומטריסטים למרות שאין להם הסמכה לבדוק את הראייה, כפי שמתבקש בחוק העיסוק באופטומטריה. ליזט ביטון, אופטומטריסטית קלינית והבעלים של "אופטיקה מסגרת אחרת-ליזט": "זו תופעה ידועה שהולכת ותופסת תאוצה למימדי מגפה, כדאי לבדוק מי באמת בודק אתכם כדי שלא תשלמו מאוחר יותר בבריאות שלכם

צילום: יח"צ
צילום: יח"צ

רבים מציגים את עצמם כאופטומטריסטים וותיקים, אולם בפועל אופטיקאי הוא לא אופטומטריסט, משמע הוא איש טכני המוסמך להתקין רק את עדשות המשקפיים בחנויות פרטיות או ברשתות אופטיקה. לאופטיקאי אין את הסמכות לערוך את הבדיקה עצמה. חוק העיסוק באופטומטריה קובע כי בדיקת הראייה מורשית רק על ידי אופטומטריסט מוסמך, כזה שעבר את התואר, את הסטאז' ואת מבחני ההסמכה. "תופעת האופטומטריסטים המתחזים הינה תופעה ידועה שהולכת ותופסת תאוצה למימדי מגפה", אומרת האופטומטריסטית הקלינית, ליזט ביטון מאשדוד. ביטון, בעלת תואר שני MSc באופטומטריה קלינית מאוניברסיטת "סאלוס" ארה"ב מבצעת בדיקת ראייה מתקדמת בשיטת אייזן, הכוללת 8 בדיקות שונות בכדי להגיע למרשם האידיאלי בהתאמה מדויקת עבור כל לקוח.

"כשמגיעים לרכוש משקפי ראייה, כדאי לבדוק בשבע עיניים מי באמת בודק אתכם כדי שלא תשלמו מאוחר יותר בבריאות שלכם", היא מזהירה, "ניתן לאבחן כל בעיית ראייה בצורה המרבית ועל הצד הטוב ביותר, באמצעות מכשור מתקדם, גם במצבים מורכבים. הבדיקה עצמה מתחילה באנמנזה, היסטוריה רפואית של המטופל, בכדי לבחון את הצרכים שבגינם הגיע ולאחר מכן מתחילות הבדיקות עצמן הכוללות בדיקת אישונים, אבחנה נוירולוגית, במסגרתה בודקים האם קיימים ליקויים בתגובות האישונים, בדיקת שרירי העין, בכדי לאבחן האם קיימת פזילה והאם יש למטופל תסמינים של עין עצלה, בדיקת מקטע החלק הקדמי של העין לרבות הקרנית, מצב היובש ובדיקת הקטרקט (העדשה). אחר כך מבוצעת בדיקת חדות הראייה באמצעות לוח המספרים, בדיקת האיזון בין שתי העיניים, בכדי למנוע הפרעה בראיה ובדיקת שדה ראייה. השלב המסכם של הבדיקה כרוך בהרכבת המרשם הסופי של המשקפיים ובחינת הראייה. הבדיקה בשיטה זו אורכת כשעה וניתן לזהות באמצעותה סימנים מקדימים, היכולים למנוע נזקים משמעותיים בעתיד של מחלות עיניים כגון קטרקט, מחלות קרנית, הפרעה בראיה דו עינית ועוד".

Related posts

מנהלי אזור דרום של רשת יינות ביתן בחגיגות "פסטיבל הבשר"

מנהל

מתנות לחג ב-20 ש"ח בקניון לב אשדוד

מנהל

רשת "אפריל" יוצאת בפעילות ותחלק כחצי מיליון כרטיסי גירוד- כל כרטיס זוכה!

מנהל

Leave a Comment