בריאות ורפואה

הנחיות והמלצות האגודה למלחמה בסרטן לנשים למניעה, איבחון מוקדם של סרטן השד

סרטן השד היא מחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב נשים ברחבי העולם. ההערכה היא שבכל שנה מתגלים 1.7 מיליון מקרים חדשים של סרטן השד. גם בישראל סרטן השד היא המחלה השכיחה ביותר בקרב נשים, ומדי שנה מאובחנות יותר מ-5,000 חולות חדשות. כ-90% מהחולות עשויות להחלים ממחלתן הודות לגילוי המחלה בשלב מוקדם. שמירה על אורח חיים בריא, הכולל פעילות גופנית, משקל גוף תקין, תזונה בריאה, הגבלת אלכוהול והימנעות מעישון, יכולים להפחית את הסיכון לחלות. הוכח מדעית כי הנקה מפחיתה את הסיכון של האם לחלות בסרטן השד, ועל כן מומלץ להניק. טיפול הורמונלי חלופי להקלת תסמיני גיל המעבר עלול להעלות במעט את הסיכון לחלות בסרטן השד, השחלה והרחם. חשוב להתייעץ עם רופא הנשים על יתרונות וחסרונות הטיפול. לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד אשר מצוין בישראל ובעולם במהלך כל חודש אוקטובר מעניקה האגודה למלחמה בסרטן המלצות והנחיות לנשים מניעה ואיבחון מוקדם של סרטן השד וקוראת לנשים לעודד נשים אחרות לקבל אחריות על בריאות ולשתף אותן במידע בנושא בפייסבוק, בווטסאפ, בארוחות המשפחתיות ובעבודה:

הגבירי את הפעילות הגופנית

· עוד ועוד מחקרים מוכיחים כי קיים קשר בין פעילות גופנית לירידה בסיכון לחלות בסרטן השד, בעיקר אחרי גיל המעבר.

· מעריכים כי חוסר בפעילות גופנית גורם ל-16-10% ממקרי סרטן השד.

· הפעילות הגופנית מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד, גם ללא קשר לגורם הסיכון הקשור למשקל הגוף.

· הקשר בין פעילות גופנית ובין הפחתת הסיכון לסרטן השד חזק יותר כאשר הוא מתקיים במשך כל החיים, אולם הוא יועיל גם אם הפעילות הגופנית תתחיל בכל שלב בחייך.

· כיום ידוע כי פעילות גופנית יעילה גם בהפחתת הסיכון לחזרת המחלה, למי שהתמודדה עם סרטן השד.

· עשי זאת בדרך שלך – בחרי פעילות גופנית שאת אוהבת ושלבי אותה באורח החיים שלך.

· התייחסי לזמן האימון כאל פגישה מיוחדת, וצייני זאת ביומנך, כפי שאת קובעת פגישת עבודה או בילוי עם חברים.

· נסי לכלול בשגרת החיים שלך גם פעילות גופנית מתונה, כגון הליכה מהירה, עלייה במדרגות בכל הזדמנות אפשרית, טיול עם הכלב, ירידה מהאוטובוס תחנה אחת לפני התחנה הקבועה וכדומה.

· התחילי לאט, עשי כפי יכולתך ובהדרגה נסי להגביר את העצימות, את זמן הפעילות ואת התדירות. מומלץ להגיע לשילוב של 30 דקות של פעילות גופנית ברוב ימות השבוע.

· במקום להיפגש עם חברה בבית קפה או במסעדה, נסו לתאם הליכה משותפת – ונהלו את השיחה תוך כדי צעידה.

· תוכלי להיעזר בתגמולים וחיזוקים, עבור כל יעד שתשיגי, פנקי את עצמך במשהו מיוחד, חזיית ספורט חדשה, טייץ צבעוני, בקבוק מים רב שימושי וכדומה.

בחרי בתזונה בריאה

· מחקרים לא הוכיחו בוודאות קשר בין סוגי מזון מסוימים לבין הסיכון לחלות בסרטן השד, אך נמצא כי תזונה בריאה ומאוזנת יכולה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד.

· תפריט יומי מאוזן, שמשמעו צריכת שומן שאינה עולה על 30 אחוז מהצריכה היומית, שילוב ירקות ופירות, אכילת דגנים מלאים והגבלת בשר אדום ובשר מעובד, יגדיל את הסיכוי שלך ליהנות מבריאות טובה ומאנרגיה רבה יותר.

· צריכת אנרגיה גבוהה, בייחוד בשילוב עם הוצאה נמוכה של אנרגיה, מובילה לעודף משקל ולהשמנה המגבירים את הסיכון לחלות בסרטן השד.

· שני בהדרגה את ההרגלים ובחרי בתזונה בריאה ומאוזנת, הכוללת את כל אבות המזון, סיבים תזונתיים, ירקות ופירות.

· כשאת מתלבטת מה לאכול, בחרי באפשרויות הבריאות.

· הימנעי מאכילת מזונות עתירי קלוריות, עשירים בסוכר, בשומן ובמלח.

· בדקי את ההרכב התזונתי על גבי התווית, ושימי לב לרשימת הרכיבים, לתכולת השומן, הסוכר ולגודל המנה.

· המעיטי בצריכת בשר אדום ומזון מעובד, מעושן, מטוגן ומשומר.

· המעיטי בצריכת אלכוהול.

· שתי מים והגבילי צריכת משקאות ממותקים בסוכר ובממתיקים מלאכותיים.

הקפידי על משקל גופך

· עודף משקל וחוסר פעילות גופנית אחראים ל-33-25% ממקרי סרטן השד.

· שמירה על ערכי מדד מסת גוף (BMI) שבין 18.5 ל-24.9 חשובה להפחתת הסיכון של נשים לחלות בסרטן השד.

· עודף משקל (מדד מסת גוף של 25 או יותר) או השמנת יתר (ערך BMI של 30 או יותר) הם גורמים חשובים המובילים לסיכון גבוה להופעת סרטן שד לאחר גיל המעבר.

· בני אסטרטגיית בריאות, הכוללת פעילות גופנית ותזונה מאוזנת היטב.

· אכלי את כמות המזון המתאימה לגופך כדי לשמור על משקל תקין.

· דאגי שהצלחת שלך תהיה תמיד צבעונית: ירקות ופירות מוסיפים צבע לצלחת, ולכל צבע – יתרונות בריאותיים משלו.

· שמרי על ה-BMI שלך ברמות שבין 18.5 ל- 24.9 לאורך כל חייך הבוגרים.

· באינטרנט תמצאי מחשבוני מדד מסת גוף פשוטים לשימוש.

· מדידת היקף מותניים הוא כלי יעיל להערכת שומן בטני – היקף מותניים גבוה מ-80 ס"מ (לנשים), מהווה גורם סיכון.

· מדד יעיל נוסף הוא היחס שבין היקף המותניים להיקף הירכיים – יחס גבוה מעיד על הצטברות שומן באזור מרכז הגוף.

ניתן לפנות לדיאטנית קלינית מוסמכת אם את מתקשה להתמודד עם השינוי התזונתי בכוחות עצמך או לפורום תזונה הנמצא באתר האגודה למלחמה בסרטן בלינק הזה.

הפחיתי ככל האפשר את גורמי הסיכון המוכרים לסרטן השד

· כיום ידוע כי ניתן להפחית את הסיכון לתחלואה ולתמותה מסרטן על ידי אימוץ אורח חיים בריא – ביצוע פעילות גופנית, הקפדה על תזונה בריאה ומאוזנת ושמירה על משקל גוף תקין.

· מחקרים רבים מצביעים על גורמי סיכון הקשורים במחלות הסרטן – עישון, אלכוהול, חשיפת יתר לשמש, חשיפה לחומרים הידועים כמסרטנים.

· עישון מעלה את הסיכון לחלות במחלות סרטן שונות, בהן סרטן השד. הימנעות מעישון סיגריות, ומוצרי טבק בכלל, כולל נרגילה, תפחית את הסיכון לחלות. נמצא במחקרים כי העישון מקצר את תוחלת החיים בכ-10 שנים!

· הסיכון להתפתחות של סוגי סרטן שונים עולה עם העלייה בכמות האלכוהול הנצרכת על בסיס קבוע.

· כאשר את עורכת קניות בסופרמרקט או מזמינה מנה במסעדה, זכרי את גורמי הסיכון, והימנעי ממזון מעובד, מטוגן, מלוח, משומר ומעושן. בחרי באפשרויות הבריאות יותר.

· מצאי את האיזון המתאים לך בין תזונה לפעילות גופנית.

· הימנעי מאימוץ דפוסי התנהגות העלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן, כגון עישון, חוסר פעילות גופנית, השמנת יתר וצריכת אלכוהול.

· אמצי אורח חיים בריא יותר, הכולל תפריט מאוזן והגבלת שתיית אלכוהול (עד כוסית ליום).

אם מלאו לך 50 – אל תשכחי לבצע בדיקת ממוגרפיה

· ממוגרפיה היא בדיקת הדמיה הנחשבת היום לשיטה הטובה ביותר לזיהוי גידול סרטני בשד בשלב מוקדם, לפני שניתן לזהות אותו במישוש.

· בישראל יזמה, האגודה למלחמה בסרטן תוכנית סריקה בממוגרפיה לנשים הנמצאות בסיכון רגיל, המופעלת יחד עם משרד הבריאות בשיתוף כל קופות החולים, במסגרתה נשלח אליהן זימון לביצוע הבדיקה. לאחרונה דווח כי שיעור ההיענות לביצוע הבדיקה בישראל הוא מהגבוהים במדינות ה-OECD.

· מומלץ לכל אישה מגיל 50 ומעלה לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים.

· שאלי את רופא המשפחה על התוכנית הלאומית לאבחון מוקדם של סרטן שד הנהוגה בישראל, שיזמה האגודה למלחמה בסרטן.

· הכירי היטב את שדייך. אם את מבחינה בשינוי או בדבר חריג בשד, כגון התקשות או גוש בשד, הפרשה מהפטמה או ציור ורידים מוגבר שנוצר בעור השדיים – פני מיד לרופא המשפחה ודרשי לברר את טיבו.

· ניתן לבצע בדיקה תקופתית אצל רופא מומחה בבדיקת שד (יש לציין, כי לימוד הטכניקה של בדיקת שד ידנית שהייתה מקובלת בעולם עד 2002 לא הוכחה כמפחיתה את התמותה מסרטן השד).

· אם קרובת משפחה שלך (אם או אחות) חלו בסרטן שד, הקפידי על ביקורות מעקב קבועות אצל כירורג שד.

· לנשים בסיכון גבוה מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40 אחת לשנה, או בהתאם להמלצות הרופא.

· נשאיות המוטציה הגנטית 1/2BRCA ונשים בקבוצות סיכון נוספות, זכאיות פעם בשנה לסריקת MRI, בהתאם להמלצות משרד הבריאות. כל הבדיקות כלולות בסל הבריאות.

· אם במשפחתך סיפור משפחתי של תחלואה בסרטן השד, חשוב שתבצעי ייעוץ ובירור גנטי.

· תוכנית הסיכוי שבסיכון של האגודה למלחמה בסרטן הוקמה בסיוע קרן NCF (The Northern Charitable Foundation) ובשיתוף הקונסורציום הישראלי לאבחון גנטי של סרטן שד ושחלה, במטרה לסייע בביצוע הבירור. באתר האגודה למלחמה בסרטן ניתן למלא שאלון קצר לבירור נטייה גנטית לחלות בסרטן שד ושחלה: www.cancer.org.il/prev-gene. לקבלת העלון הסיכוי שבסיכון או עלון בנושא איבחון מוקדם פני בשיחת חינם לטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה בטל 1-800-599-995

· לאגודה למלחמה בסרטן פורום מיוחד בנושא נשאיות גנטיות ונשים בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד והשחלות הנמצא בלינק הזה.

עודדי נשים אחרות לקבל אחריות על בריאות השד ולאמץ אורח חיים בריא

· הבחירות שאת מבצעת כיום, יכולות להשפיע על בריאות השד שלך בעתיד. התחילי לבצע בחירות אחראיות בחיי היומיום.

· שתפי את חברותייך והנשים הקרובות אלייך, בפייסבוק, בווטסאפ בארוחות משפחתיות בעבודה ועודדי אותן לנהל אורח חיים בריא יותר.

· היכנסי לאתר האגודה למלחמה בסרטן כדי ללמוד עוד על מניעה ואבחון מוקדם וכן לפורום סרטן השד הנמצא בלינק הזה ולפורום תזונה הנמצא בלינק הזה.

המידע מבוסס על החוברת, לבחור בריא – בריאות השד נתונה בידייך, שנכתבה על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקבלה ללא תשלום במוקד הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן המאויש 24 שעות ביממה כמו גם מענה על שאלות, עלוני מידע בנושא איבחון מוקדם של סרטן השד, מידע על הטיפולים השונים לסרטן השד, שרותי תמיכה לחולות, ייעוץ מיני ופוריות למתמודדות עם סרטן השד, מידע על מחקרים קליניים בתחום סרטן השד ועוד לטלפון שמספרו 1800-599-995

Related posts

לראשונה: סדנא למיומנויות תקשורת בחטיבת נשים ויולדות באסף הרופא

מנהל

10 מיתוסים בנושא שפעת וחיסונים – מאת רופאי סורוקה

מנהל

מרגש: תושב אשדוד עבר ניתוח שהחזיר לו את מאור עיניו

מנהל

Leave a Comment