בריאות ורפואה

מרגש: תושב אשדוד עבר ניתוח שהחזיר לו את מאור עיניו

צילום: דוברות בית החולים קפלן

שלמה ואקנין (68), תושב אשדוד, אב לשלושה וסב לשניים, מנהל פרויקטים בבניין, חולה במחלת ריאות copd כרונית, מחובר 24 שעות למכונת הנשמה מלאכותית ונמצא ברשימת המתנה להשתלת שתי הריאות אינו רואה כלל בשתי עיניו כבר שמונה חודשים. בשל מצבו הרפואי המיוחד התארגן לאחרונה צוות ייעודי גדול בבית החולים קפלן, כולל רופאי עיניים, אף אוזן וגרון, כירורגיה, הרדמה וצוות אחיות, על מנת לבצע ניתוח קטרקט בשתי העיניים בהרדמה מלאה ולהשיב את מאור עיניו. המשימה הושלמה בהצלחה ושלמה חזר לביתו עם ראייה מצוינת.

אשתו, חנה, סיפרה כי שלמה היה מאושפז 10 חודשים וכי הוא מתקשה בנשימה ומחובר 24 שעות למכונת הנשמה. "אנו נמצאים ברשימת המתנה להשתלת ריאות ובינתיים מטופלים דרך יחידה לטיפולי בית של הכללית שעושה עבודת קודש ומגיעה באופן קבוע להעניק לו טיפול רפואי עד להשתלה". חנה מספרת כי איכות הראייה של שלמה נמצאת בירידה מתמדת בשל עכירות עדשת העין עד כי ב 8 חודשים האחרונים הוא לא יכול לקרוא כתוביות והפסיק לראות סרטי מערבונים ומתח בטלוויזיה שהוא כל כך אוהב, בפרט במצב של חוסר יכולת לזוז ממכשיר ההנשמה. "הוא לא ראה אפילו את כוס המים שלידו", היא אמרה.

שלמה נבדק ע"י צוות המומחים במחלקת עיניים בבית החולים קפלן, בניהולה של פרופ' חנה לייבה, ולמרות המורכבות הגדולה בביצוע ניתוח בשתי העיניים בהרדמה מלאה הוחלט בשל חשיבות העניין לבצעו תוך שיתוף פעולה בין מחלקתי מורכב בבית החולים. "זה היה מבצע לא פשוט אבל התוצאות פשוט מדהימות", אומרת אשתו. "הגענו באמבולנס עם צוות רפואי מיוחד לקפלן ואחות חיברה אותו מיד למערכת הנשמה. ביום למחרת ניתח אותו צוות רפואי גדול ולאחר שעה של ניתוח בשתי העיניים הוא אמר לי שהוא רואה את הפנים שלי והיה המום ואמר לי 'אני לא מאמין שאני רואה'. התרגשנו מאוד".

פרופ' חנה לייבה, מנהלת מחלקת עיניים בבית החולים קפלן, אמרה כי שלמה מונשם בבית עם טרכאוסטומיה קבועה ומוגבל מאד בתנועה. "מרגע פניית המשפחה אלינו הבנו את החשיבות הרבה בשיפור יכולת ראייתו ובתוך יומיים התארגן צוות מקצועי נרחב מיוחד לאשפוזו בחדר מיוחד עם מנשם ואחות ייעודית שתטפל בצינורית קנה הנשימה במחלקה כירורגית. הוא עבר ניתוח קטרקט בשתי העיניים, אחת אחרי השנייה, שהנו ניתוח מורכב יותר מניתוח עין אחת ולאחר מספר חודשים ניתוח בעין שניה". יום לאחר מכן הועבר שלמה חזרה לביתו כשהוא רואה בשתי העיניים. "הצלחת המשימה הנה תוצאה של שיתוף פעולה יוצא דופן בין הנהלת בית החולים, מנהלי מחלקות, אחיות, מרדימים, וכמובן הצוות המנתח של מחלקת עיניים, ובתוכו מנתח העיניים הבכיר פרופ' גיא קליינמן. קורים כאן דברים נהדרים", היא סיכמה. צוות מחלקת עיניים ממשיך במעקב רציף לאור מצבו הרפואי המורכב.

שלמה חובב סרטי מערבונים ומתח, מספרת אשתו חנה, ועכשיו חזר לראות אותם בטלוויזיה ועבורנו זה כל כך מרגש בדרך הארוכה לבריאותו השלמה. "אני מרגישה שפרופ' לייבה המקסימה וצוות מחלקת עיניים בקפלן הם כמו משפחה עבורנו. מאור העיניים נותן לנו כוח ועידוד להמשך הדרך. תודה למלאכים בלבן".

Related posts

פקחי העיר דימונה מצטרפים לפרויקט 'נאמני חיים' של מד"א

מנהל

הכינו את עורכם לחורף! המדריך המלא לבנות וגם לבנים!

מנהל

מהיום: ביה"ח אסותא סונף לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב

מנהל

Leave a Comment