תרבות ובידור

"הספר מסביליה" מאת רוסיני

האופרה הירושלמית מעלה את האופרה המפורסמת "הספר מסביליה" בבימויו של דוידה גרטיני האיטלקי, בשלושה מועדים, כאשר הראשון בהם הוא באשדוד. האופרה בהפקה חדשה וסוחפת, היא תוצר של שיתוף פעולה פורה עם "פסטיבל פיקולו" מצפון איטליה, ובהופעותיה הראשונות כבר גרפה את תשבחות הקהל והמבקרים האיטלקיים.

אהבה ושובבות הם המרכיבים שרוסיני שילב ביצירת המופת שלו, אך לבד מהיותה קומדיה משעשעת, במחזה גם יסודות של ביקורת חברתית על שרירות לב השלטון וחוסר השוויון המעמדי. האופרה "הספר מסביליה" ידועה בלהיטים הרבים שלה, ובזכות המוזיקה הקצבית של רוסיני והמשחק הדינאמי והאנרגטי של דמויות המפתח, נוצרת על הבמה חגיגה אקוסטית וויזואלית.
בהפקה החדשה בבימויו העדכני של גרטיני, נשמר הרעיון המקורי של האופרה של המחזאי פייר בומרשה אך משתנה התקופה בה מתרחשת העלילה, והיא עוברת מהמאה ה-18 למאה ה-20  ¬¬
בין ארגזי הירקות והפירות, מתכנן מנהל הסניף (ברטולו) של הסופר המקומי להינשא לרוזינה, אבל בחור שובב שמאוהב בה (הרוזן) מסתובב באזור בתחפושות שונות ומפריע לתכניתו, בעזרתו של הספר מסביליה, הרי הוא פיגרו.

העלילה המקורית מספרת על הספר המפורסם מכל הזמנים, הספר הכל יכול מסביליה, שעוזר לרוזן הצעיר אלמוויוה לחטוף את אהובתו רוזינה, שמוחזקת כאסירה בביתו של ברטולו. האפוטרופוס הזקן שרוצה אותה לעצמו. במהלך מסע ההרפתקאות המשעשע, הפארסה נהיית לסאטירה חברתית אוניברסלית והצעירים מגשימים את אהבתם.

המלחין ג'ואקיני רוסיני הציג לעולם את האופרה ברומא לפני 200 שנה בדיוק, כשהיה רק בן 24, בתחילתה של קריירה מבטיחה. ערב הבכורה של האופרה היה לכישלון צרוף, ורוסיני ברח מהתאטרון מחשש לחייו, אך להפתעתו כעבור מספר הופעות, האופרה שהלחין הפכה לסמל של "האופרה בופה" (קומית), והוכיחה את עצמה בבתי האופרה הגדולים באיטליה ובבירות אירופה, וקיבלה את הערכתם הנלהבת של סטנדל, הגל ובטהובן.

האופרה היא בביצוע סולני האופרה הירושלמית, מקהלת האופרה הירושלמית והתזמורת הסמפונית אשדוד תחת שרביטו של עומר אריאלי. בתפקידים הראשיים: גבריאלה ריביס, אשרי שגב, נועה הופ/מימה מילוא, אלכסנדר דיאקוף, דניס סדוב, אנה פשס ושמואל ברלד. האופרה תבוצע באיטלקית עם תרגום לעברית ואנגלית.

6.12, יום שלישי, בשעה 20:30, המשכן לאמנויות הבמה, 08-9568111

Related posts

חנוכה משפחתי במוזיאוני אשדוד

מנהל

האינסטגרם של שרון פרי

מנהל

שיר השנה של גלגל"צ: "תותים", מקום שני: "מתוקה מהחיים" של דדי דדון

מנהל

Leave a Comment