נדלן

הציבור הישראלי עדיין מאמין כי נדל"ן הוא אפיק ההשקעה הבטוח ביותר

תכנית "מחיר למשתכן" וניסיונותיו של השר כחלון להביא לירידה במחירי הדירות, אינם נתפסים כפתרון למחירי הדיור הגבוהים בעיני הציבור הישראלי – 80% מהישראלים מאמינים כי מחירי הדירות צפויים לעלות בשנה הקרובה ובשנים הבאות. רק מיעוט אופטימי של כ 15% מאמין כי המחירים ירדו במעט ואילו השאר מקווים שיישארו כפי שהם.

כך עולה מסקר שערכה חברת הנדל"ן שניר בקרב יותר מ-500 נשאלים, גברים ונשים בגילאי 25-50 מכל רחבי הארץ. יש לציין כי הסקר הושלם טרם פורסם דו"ח השמאי הממשלתי טל אלדרוטי, המצביע על עלייה של כ -2.5% במחירי הדירות ברבעון השני של 2016 (אפריל-יוני) ובשיעור כולל של 8% בתוך שנה.

הציבור איבד אמון?
עוד עולה מנתוני הסקר, חרף המס שמתכוון השר כחלון להכליל בחוק ההסדרים שיוגש לשנים 2018-2017 על בעלי 3 דירות ומעלה, כי מעל 56% מן המשיבים צופים כי משקיעי הנדל"ן ימשיכו לרכוש דירות נוספות!
תוצאות אלה מצביעות על אובדן אמון הציבור בניסיונות הממשלה למתן את העליות בשוק הנדל"ן.

נראה כי בעיני הציבור עולם כמנהגו נוהג – המחירים ימשיכו להתייקר, המשקיעים ימשיכו להשקיע והממשלה תמשיך לתכנן תכניות.

נדל"ן כאפיק ההשקעה המועדף
הצרכן הישראלי מצטייר כמסורתי ושמרן בתפיסתו ומאמין כי אפיק ההשקעה הבטוח ביותר הוא נדל"ן. כ-80% מהנשאלים סבורים שהשקעה בנדל"ן היא הבטוחה והרווחית ביותר. נתון מעניין נוסף הוא כי 42% מהנשאלים ירצו להשקיע בנדל"ן בחו"ל, זאת בשל מחסור בדירות להשקעה בארץ ובשל עליית מחירי הנדל"ן בארץ, המחיר הממוצע שירצו להשקיע ברכישת נכס להשקעה בחו"ל הוא 250 אלף דולר

מחירי הדירות צפויים לעלות
כ- 64% מהנשאלים צופים כי מחירי הדירות יעלו במעט בשנה הקרובה, בנוסף כ-80% מהנשאלים מאמינים כי מחירי הדירות צפויים לעלות בעשר השנים הקרובות. זאת למרות ניסיונות השר כחלון להביא לירידה במחירי הדיור.
ל46% מהישראלים יש דירה בבעלותם
לכמעט ממחצית מהנשאלים 46% יש דירה בבעלותם, ל22% יש 2-3 נכסים בבעלותם ואילו רק 25% מהנשאלים אין ברשותם נכנס נדל"ני.
נתון מעניין זה מעיד על כך שלמרות "משבר הדיור" ועליית המחירים עדיין כמעט מחצית מהתושבים מחזיקים בדירה בבעלותם.
תל-אביב נשארת העיר המועדפת
תל אביב העיר המתחדשת תמידית בפרויקטים נדלניים, לרבות פרויקטים של התחדשות עירונית, נשארת על פי התוצאות כיעד המועדף לרכישת נכס נדל"ן.
רוב האנשים היו רוצים לרכוש דירה למגורים או להשקעה: 34% מן הנשאלים השיבו כי היו רוכשים דירה למגורים ו-37% מהם היו בוחרים לרכוש דירה להשקעה ב"עיר ללא הפסקה".
מעל מחצית מעוניינים בדירות התחדשות עירונית
מרבית ראשי הערים בארץ, הגיעו בשנים האחרונות להכרה שפרויקטי התחדשות עירונית הינם פתרון צופה פני עתיד העשוי לפתור את ביקושי הנדל"ן הגוברים אל מול המחסור בדירות ובקרקעות.
מסתבר שגם הציבור מבחינתו, מכיר ביתרונות הרבים של רכישת דירה במסגרת פרויקט התחדשות עירונית.
כ 60% ממשתתפי הסקר ענו בחיוב לשאלה "האם היית רוכש/ת דירה במסגרת פרויקט התחדשות עירונית / תמ"א 38 (חיזוק והרחבה)" 24.3% מהם עדיין אינם בטוחים אם היו עושים זאת.
לדברי ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר: "ממצאי הסקר אנו רואים כי הציבור הישראלי עדיין חושב כי ההשקעה בנדל"ן היא ההשקעה המשתלמת ביותר,זאת למרות העלייה הצפויה במחירי הדירות,ולמרות ניסיונות הממשלה הבלתי פוסקים להוריד את מחיר הדיור בתוכניות המשתנות חדשות לבקרים .

אין ספק כי כבוד השר כחלון נוקט בפעולות רבות על מנת לנסות לבלום את דהרת עליית מחירי הדיור בישראל אבל היעדר אלטרנטיבות להשקעה ,היצע נמוך אל מול הביקוש ,ריבית נמוכה ובעיקר האמונה של הקונים כי מחירי הנדל"ן צפויים לעלות דוחפים את המחירים כלפי מעלה חודש אחרי חודש . צריך להבין כי מחדל של למעלה מעשור בצד ההיצע ורצון עז של המדינה לגבות מיסים גבוהים ממכירה של קרקעות המדינה אינו יכול להשתנות ברגע, לא בשנה ולא בשנתיים כי ישנו הבדל מהותי בין תכנון מלאי חדש ,אישור תוכניות חדשות ,שיווק של דירות ,ביצוע ואכלוס .פרק הזמן הממוצע בישראל מרגע אישור תוכנית ועד מסירה של דירה הוא כחמש שנים ולכן ההשפעה של מהלכי הממשלה הינה מוגבלת מאוד .צריך גם להוסיף כי מי שרוכש דירה כיום או רכש דירה בעבר הלא רחוק לא מוכן שמחירי הדיור יירדו ולכן הלחץ לאי ירידה של המחירים הינו לחץ עצום מצד גורמים רבים בהם הבנקים המסחריים שנותנים את המשכנתאות ועד לבנק ישראל שקובע את הריבית בשוק .

 צילום תומר פדר
צילום תומר פדר

עוד מוסיף שמול כי: "ממצאי הסקר מצביעים על כך שהממשלה חייבת לפנות לציבור ולומר לו את האמת. התהליכים בעולם הנדל"ן הינם ארוכים, ישנם גורמים שאינם בשליטתנו וייקח זמן להוריד את מחירי הדיור, אך אנו שמים לעצמנו יעדים בכדי לאפשר לאוכלוסיות שאין ברשותן דירה, לרכוש דירה כיום, אנו נטפל בשוק השכירויות על-ידי רגולוציה מתאימה ועל-ידי בניית דיור להשכרה ארוכת טווח וכו'.

הנתון שהפתיע אותנו בעיקר הינו הרצון של כ 40 אחוז מהישראלים לרכוש נכס בחו"ל נתון דרמטי לעומת סקרים קודמים שערכנו המעיד כנראה על הרצון של המשקיעים בעיקר לפיזור נכסים לא רק בישראל."נכס ליום סגריר " וקשור גם להכבדת נטל המס על דירות בישראל -נשאלת השאלה האם הרצון של המדינה הוא להוציא כספים לחו"ל כתוצאה מהמדיניות הקיימת .

נתון נוסף מעניין מאוד קשור להתחזקות ההתחדשות העירונית בישראל בשנים האחרונות כאשר מרבית האנשים בישראל רואים ברכישת דירה באפיק זה אלטרנטיבה ראויה ומצויינת להשקעה ולמגורים לעומת סקרים קודמים שלנו ומדובר בשבירה של סטריאוטיפים קודמים על רכישת דירה בפרויקט תמ"א 38 או פינוי בינוי ".

Related posts

החברות אפי קפיטל ועמרם אברהם זכו במכרזים בקריית גת ושטח מסחרי בגדרה

מנהל

הוכפלו שכרם של העובדים הזרים בארץ

מנהל

גל תביעות של עובדי בניין פלסטינים

מנהל

Leave a Comment