חדשות

מאות דבוראים חתמו על עצומת התנגדות להמשך כריתת עצי אקליפטוס ע"י רשות הטבע והגנים

תחת הכותרת- די לכריתת עצי האקליפטוס בישראל, התקיים היום 26.12, כנס חירום של דבוראי ישראל, על שם הטייס והדבוראי המפורסם תא"ל זוריק לב, שנפל במלחמת יום הכיפורים. למרות שהכנס התקיים במשרד החקלאות בבית דגן, שר החקלאות אורי אריאל ומנכ"ל משרדו לא הגיעו לכנס החשוב.

במהלך הכנס, חתמו הדבוראים על עצומה המתנגדת להמשך כריתת עצי אקליפטוס ע"י רט"ג (רשות הטבע והגנים), אשר למרות בקשות ומחאות דבוראים, חקלאים ושומרי טבע, ממשיכה בכריתת אלפי עצי אקליפטוס בשנה, ללא תכנית חליפית וללא אישור סטטוטורי על סמך מחקר אחד בלבד, המשרת את מגמת ההרס שלה.

ד"ר מרדכי (קדמון) כהן, לשעבר מפקד בצנחנים ומומחה בתחום ייעור צופני, אמר בכנס, כי שטח עצום של 4.5 מילון דונם, רבע משטחה של המדינה בתוך הקו הירוק, ניתן לרט"ג, כפיקדון ע"י אזרחי ישראל, על מנת לשומרו ולא בכדי להכחיד את הצומח שבו וכי אין לדו"חות שמציגה רט"ג, לגבי האקליפטוס כמין פולש, כל אחיזה במציאות "אין לדו"ח רט"ג מעמד סטטוטורי או אישור של כנסת או ממשלת ישראל המאפשר לרט"ג הכחדת האקליפטוסים שהפכו כבר לפני יותר ממאה שנים לחלק מנוף ארצנו! ולא יתכן, כי רט"ג תקבל על דעת עצמה החלטות קיצוניות שישנו את מפת הצומח בישראל!" אמר ד"ר כהן.

עוד ציין ד"ר כהן, כי 42 מדענים מתחומי הבוטניקה קבעו, כי הם מתנגדים להגדרת כריתת האקליפטוסים והגדירו אצת האקליפטוס כמין גר אך לא מין פולש וקבעו עוד, כי האקליפטוס אינו מסכן את צמחיית הבר בישראל וכי חובה להפסיק ולכרות אותו.

בועז כנות, יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל אמר בכנס: "לא ייתכן שהממשלה תתעלם מהפשע שגורמת רט"ג בכריתת עצים צופניים במדינת ישראל ללא פיקוח וללא החלטת ממשלה. רט"ג שיקרו והונו אותנו ומחסלים כמגמה את האקליפטוסים המספקים צוף לדבורים ובכך גורמים למושבות דבורים שלמות למות. ההשלכות עצומות, זו אינה רק פגיעה ישירה בפרנסת הדבורים, אלא גם בכלל ענף החקלאות. בנוסף הורסת רט"ג את פני הצומח בישראל באין מפריע ומוכרת את העצים של אזרחי ישראל לקבלני עצים בכל שנה לפני החורף, מסיבות השמורות עמה, כאילו היתה גוף פרטי, בטענת 'בטיחות'.

אנו דורשים ממשרד החקלאות וממשלת ישראל לעצור לאלתר את כל כריתות האקליפטוסים ! כמו כן אנו דורשים לבטל לאלתר את החוק המתיר לרט"ג שימוש בהיתר היסטורי של כריתת עצים שניתן לו ע"י משרד החקלאות בעבר, ללא בדיקה מחודשת ומעודכנת במצב כיום.

עוד הוסיף כנות, כי רק בשנה האחרונה ביצעה רט"ג כריתות יזומות עצומות של מעל אלפיים עצי אקליפטוס בוגרים וכי כתוצאה מהכריתות המאסיביות, נגרם נזק בלתי הפיך לענף הדבש, נפגעו מעל ל- 2,000 כוורות דבורים המוזנות מצוף עצי האקליפטוסים. עץ אחד של אקליפטוס מספק מזון צוף לכוורת שלמה שתפוקתה מגיעה לכמות דבש שבין 30-50 ק"ג! ההפסד כתוצאה מחוסר תפוקת דבש בשנה האחרונה מוערך בכ- מיליון שקלים. "רק לאחרונה פורסם כי ענקית המזון 'ג'נרל מילס' האמריקאית העבירה 4 מיליון דולר לטובת חקר העלמות הדבורים, בהמשך לקריאת נשיא ארה"ב אובמה לחובה על שמירת ענף הדבורים, זאת מאחר והכחדת הדבורים עלולה להיות קטסטרופלית לחקלאות העולמית. 'ג'נרל מילס' גם משקיעה בפרויקט לנטיעות צופניות ברחבי ארה"ב. חבל שבישראל עדיין לא הבינו, כי הכחדת מזונה של הדבורה תשמיד את כלל ייצור המזון ללא אפשרות האבקה. במקום לשמור על הטבע מכחידה רט"ג, האמורה לשמור על הטבע את הבר, הצומח והחקלאות בישראל בחסות כספי ציבור. זו שערורייה שאין כדוגמתה. אנחנו חותמים על עצומה היום ונחתים את כלל הציבור ואת כלל אוהבי הטבע בישראל. לא ייתכן, כי רט"ג תהיה מעל החוק" אומר כנות.

שמוליק רייקין, דבוראי ותיק מרמת הגולן אמר בכנס, כי פקיד היערות מוסר היתרים לכריתה בשל לחץ הרט"ג תחת הכותרת "בטיחות" ורק לאחרונה כשהתחלף פקיד יערות הבין הממונה החדש, כי יש בעיה בתחום, מאחר ורט"ג כורתת ללא בקרה עצים רבים, גם מעבר למה שנכתב בהיתר ההיסטורי. "תחת מסווה הבטיחות כורתים אקליפטוסים יקרים" אמר רייקין.

הדבוראים יפרסמו העצומה לחתימת כלל תושבי המדינה באמצעות האינטרנט.

בכנס השתתפו גם: הרצל אבידור מנכ"ל מועצת הדבש, חנן בז- מנהל שה"מ, צביקה כהן-סמנכ"ל בכיר משרד החקלאות, בועז כנות יו"ר ארגון מגדלי דבורים, יוסי סלבצקי שה"מ, אהד אפיק שה"מ, שחר עובדיה מועצת הדבש, ד"ר מרדכי כהן פרויקטור מועצת הדבש לנטיעות צופניות, שלומי זרחין שה"מ, מוחמד יוסף אבו טועמה שה"מ, שגיא גבריאל המשרד להגנת הסביבה, מוקי נגרי וגיא בלוך האוניברסיטה העברית, ויקטוריה סורוקר מנהלת המחקר החקלאי, חוקרים, מומחים מהארץ ומהעולם, ראשי ארגונים חקלאיים, דבוראים ועוד.

Related posts

חדש באתר אסותא אשדוד: מדור דרושים עם עשרות משרות

מנהל

יוזמה: פיקוח ממשלתי על מחירי הירקות והפירות

מנהל

משטרת ישראל נערכת לליל חגיגות השנה החדשה

מנהל

1 comment

עבודה שחורה » הדבוראים נגד כריתת עצי-אקליפוטוס על-ידי רשות הטבע והגנים ינואר 8, 2017 at 10:52 pm

[…] לקריאת הכתבה המלאה באתר ישראקליק […]

Reply

Leave a Comment